Ц
Ц
Ц
A
A
A+

Уряд схвалив план заходів щодо виконання резолюції антикорупційної Конференції ООН

9 жовтня 2020 року на засіданні Уряду було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо забезпечення виконання положень резолюції Конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції «Посилення міжнародного співробітництва в сфері повернення активів та управління замороженими, арештованими і конфіскованими активами» на 2020-2021 роки».
У рамках проведення 8-ї сесії Конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції, яка проходила з 16 по 20 грудня 2019 року в м. Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати), консенсусним рішенням прийнято розроблену АРМА Резолюцію «Посилення міжнародного співробітництва в сфері повернення активів та управління замороженими, арештованими і конфіскованими активами». Розроблена Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) Резолюція містить низку стратегічних рекомендацій із вдосконалення механізмів розшуку незаконних активів, управління арештованим майном та повернення активів, а також спрямована на посилення спроможностей інституцій, уповноважених на розшук, арешт, конфіскацію та повернення активів, одержаних злочинним шляхом, протидію корупції. Крім того, Резолюція посилює механізм міжвідомчого та міжнародного співробітництва, а також підтверджує необхідність вдосконалення підходів з управління арештованими та/або конфіскованими активами в рамках кожної окремої юрисдикції.
У Резолюції окремо звертається увага на необхідність здійснення заходів з розробки або вдосконалення національної правової бази та виділення необхідних ресурсів, необхідних для забезпечення того, щоб органи, відповідальні за розшук, арешт, управління арештованим майном, конфіскацію та повернення активів, протидію корупції, мали змогу ефективно виконувати свої функції.
Прийняті в рамках Конференції резолюції є офіційною рекомендацією в межах Конвенції для всіх держав-учасниць вдосконалювати законодавство та інституції, а також містять узгоджені усіма державами-учасницями Конвенції конкретизовані пропозиції в рамках виконання положень Конвенції.
З метою належної імплементації новел згаданої Резолюції, АРМА розроблено проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо забезпечення виконання положень резолюції Конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції «Посилення міжнародного співробітництва в сфері повернення активів та управління замороженими, арештованими і конфіскованими активами» на 2020-2021 роки» та відповідний план заходів з імплементації Резолюції.
Проектом цього розпорядження затверджується план заходів з імплементації Резолюції, який передбачає реалізацію 38 законодавчих, організаційних та інших заходів, спрямованих на:
- підвищення ефективності міжвідомчої координації з метою виявлення, розшуку та управління активами;
- розширення доступу АРМА та інших державних органів до джерел інформації для цілей виявлення та розшуку активів;
- удосконалення процедури передачі арештованого майна в управління АРМА;
- внесення змін до законодавства з метою підвищення ефективності управління активами, їх обліку, зберігання до завершення процедури їх конфіскації;
- посилення контролю за управлінням арештованими та/або конфіскованим майном;
- розробку Національної стратегії з повернення активів;
- запровадження механізму соціального повторного використання конфіскованих активів;
- впровадження механізму планування перед арештом активів;
- посилення міжнародного співробітництва у сфері виявлення та розшуку активів;
- забезпечення сталості функціонування, інституційного розвитку та ефективності діяльності антикорупційних органів тощо.
Розробка Резолюції та її імплементація шляхом прийняття відповідного розпорядження Уряду демонструє ініціативний та системний підхід України та АРМА, зокрема, у впровадженні кращих світових практик у сфері виявлення, розшуку та управління активами та належне виконання рекомендацій міжнародних організацій і зобов’язань за міжнародними договорами України щодо боротьби із корупцією.