Ц
Ц
Ц
A
A
A+

АРМА — надійний інструмент держави для притягнення злочинців до економічної відповідальності — Павло Великоречанін

11-04-2025

Розшук злочинних активів — це не просто процедура, це високоточна аналітика, яка має працювати в унісон із правоохоронною системою. Співпрацюючи з усіма правоохоронними органами, АРМА доводить, що накрадене в держави не вдасться приховати у будь-якому куточку світу . 

На цьому наголосив заступник Голови АРМА Павло Великоречанін на ІІІ Антикорупційному форумі, організованому Асоціацією адвокатів України. 

У своєму виступі на тему “Стан виявлення та боротьби з необґрунтованими активами” він акцентував на міжвідомчій взаємодії, яка демонструє реальний ефект. Мова, зокрема, про співпрацю АРМА та НАЗК на основі спільного наказу. Завдяки цьому документу було створено механізм виявлення та розшуку необґрунтованих активів в іноземних юрисдикціях.

“У минулому році ми почали працювати з НАЗК як єдина команда. Агентство виконує оперативну частину — розшук активів за кордоном, збір інформації, аналітику. НАЗК — юридичну. Така модель вже дала результат”, — зазначив Павло Великоречанін.

З серпня 2024 року до квітня 2025 року АРМА отримало 52 запити НАЗК. У межах цієї взаємодії були виявлені:

  • апартаменти в Маямі (США);
  • квартири в Батумі (Грузія) та Празі (Чехія);
  • нерухомість у Болгарії та Угорщині;
  • Porsche Cayenne 2024 року випуску;
  • понад 400 тис. євро на рахунках у Молдові.

АРМА також виконує запити Державного бюро розслідувань у межах справ про незаконне збагачення. У 2025 році було опрацьовано 7 таких звернень — усі з результатом у вигляді виявлених активів.

“Ми не просто фіксуємо факт розкоші. Ми показуємо його необґрунтованість. Якщо офіційні доходи не дозволяли придбати майно — ми встановлюємо це, документуємо і передаємо далі для реагування у кримінальному або цивільному порядку”, — підкреслив заступник Голови АРМА.

Окрему увагу Заступник Голови АРМА приділив процедурі цивільній конфіскації, як механізму позасудового повернення активів, що активно застосовується в міжнародній практиці.   Зокрема, цей інструмент справедливості працює у США, Великій Британії, Швейцарії, Ізраїлі та ПАР. В Україні ж такий механізм закріплений законом і передбачає взаємодію між НАБУ, САП, НАЗК, ДБР та АРМА.

Павло Великоречанін подякував усім правоохоронним та антикорупційним органам за співпрацю, додавши, що 3 млрд грн, які поповнили держбюджет у першому кварталі 2025 року від управління арештованими активами — це спільний результат, який буде тільки збільшуватись.