Олена Дума: Все вилучене у корупціонерів з МСЕК - на Сили оборони. АРМА готове до управління
Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) відповідно до профільного закону АРМА має повноваження щодо управління арештованими активами не тільки в кримінальних провадженнях, а й у справах по необґрунтованості активів.
За словами Голови Нацагентства Олени Думи, для ефективної роботи АРМА з управління арештованими активами має бути злагоджена робота правоохоронних органів, АРМА та судів. На прикладі ситуації з управлінням активами посадовців МСЕК, Голова АРМА розповіла про важливі деталі того, як працює Агентство та що потрібно для досягнення ефективних для держави результатів.
Так, після відкриття кримінального провадження орган досудового розслідування звертається до АРМА, як єдиного уповноваженого державного органу на розшук активів, для виявлення активів фігурантів справи та їх оточення. При цьому, Агентство розшуковує такі активи як в Україні, так і за кордоном.
Варто наголосити, що Нацагентство ніколи не розголошує інформацію, деталі та відомості про фігурантів таких справ та їх активів. Згідно статті 222 КПК України відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.
Отже, поширення такої інформації є ризиком розголошення відомостей досудового розслідування і АРМА не допустить будь-яких дій, які би порушували закон і могли би призвести до подальшого відчуження майна.
Далі інформацію про розшукані активи АРМА передає органу досудового розслідування для подальших дій щодо накладення арешту на це майно та передачі його в управління АРМА.
“Саме тут вся правоохоронна та антикорупційна система має діяти як єдиний механізм. АРМА, правоохоронні органи та суди мають виконувати певний алгоритм дій”, - зазначила Олена Дума, навівши перелік такого алгоритму:
Відкриття кримінального провадження
➡️ Запит до АРМА
➡️ виявлення-розшук активів
➡️ Передача інформації до правоохоронного органу
➡️ клопотання до суду про арешт і передачу в АРМА
➡️ Ухвала суду про арешт і передачу в управління активів до АРМА
➡️ Дії АРМА щодо відбору управителя (огляд, конкурс з відбору оцінювача, конкурс з відбору управителя) або щодо реалізації активів на Прозорро.Продажі або ж АРМА направляє арештовані кошти на Військові облігації.
Як приклад Голова АРМА навела рішення ВАКС щодо арешту майна одного із фігурантів справи про корупційні схеми в МСЕК. Кошти вилучені під час обшуку у фігурантів справи, а це 5 млн доларів США, 290 тис. євро та 1 млн 300 тис. гривень, могли б працювати на благо держави за рахунок ефективного управління (скеровані на сили оборони та до держбюджету). Однак, наразі резолютивною частиною вказаного судового рішення не передбачено передачу вказаних активів в управління АРМА, що дало би змогу направити їх на Збройні сили України.
«Наразі, практика передачі рішеннями ВАКС в управління АРМА необгрунтованих активів є проблемним питанням. Агентство зверталося до Верховного суду з ініціативою отримання розʼяснення для судів. Причина - дане питання не врегульовано в Цивільному процесуальному кодексі України, як наприклад є чіткі норми в КПК України про передачу речових доказів Національному агентству для подальшого збереження та управління активів. Отож, наголошую - для досягнення результатів в інтересах держави та використання корупційних коштів проти ворога - має бути злагоджена робота правоохоронних органів, АРМА та судів щодо передачі арештованих активів в управління АРМА», - наголосила Голова Нацагентства.
OTHER MATERIALS
19-12-2024 News