13 травня під час ІІІ White-Collar Crime Forum заступник Голови Національного агентства з розшуку та менеджменту активів Павло Великоречанін виступив із доповіддю, присвяченою виявленню необґрунтованих активів та підходам до їх вилучення в Україні та за кордоном.
Ключовим акцентом виступу став механізм цивільної конфіскації — як один із найефективніших способів протидії незаконному збагаченню. Цей інструмент, який не потребує вироку у кримінальній справі, дозволяє державі повертати активи у разі, якщо особа не має підтверджених законних джерел для їх набуття. За словами Павла Великоречаніна, саме завдяки цивільній конфіскації вдається подолати тривалість та складність кримінального процесу і повернути державі значні обсяги активів у стислі терміни.
«Цивільна конфіскація — це практичний механізм, який дає змогу не чекати роками на вироки. Якщо особа не може пояснити походження своїх статків — держава має право повернути ці активи в публічний обіг. Саме цей підхід доводить свою ефективність в умовах, коли зволікання — це пряма шкода державним інтересам», — зазначив заступник Голови АРМА.
Результати АРМА у сфері виявлення необґрунтованих активів:
- З серпня 2024 року по квітень 2025 року АРМА, у взаємодії з НАЗК, опрацювало 52 запити щодо активів за кордоном.
- Серед виявленого майна — апартаменти у Маямі, Празі та Батумі, елітне авто Porsche Cayenne, понад 400 тисяч євро на рахунках у Молдові.
- Наведено приклад кейсу депутата Одеської міськради, чия родина володіла нерухомістю в Іспанії на понад 40 млн грн без наявності підтверджених джерел доходу. Дані АРМА стали підставою для відкриття кримінального провадження.
Крім того, налагоджено тривалу співпрацю з Державним бюро розслідувань. У 2025 році агентство опрацювало 7 звернень ДБР і передало інформацію про понад 140 об’єктів потенційно необґрунтованих активів, серед яких — нерухомість, корпоративні права, транспорт, готівкові кошти, 43 тварини та 8 одиниць зброї.
«Головне завдання АРМА — не просто знайти активи, а зробити так, щоб вони почали працювати на державу. Тому ми активно підтримуємо розширення можливостей для застосування цивільної конфіскації, яка мінімізує ризики уникнення відповідальності та дозволяє швидко реагувати на факти незаконного збагачення», — наголосив Павло Великоречанін.
Заступник Голови АРМА підкреслив: цивільна конфіскація має стати ключовим елементом антикорупційної політики України, особливо в умовах війни, коли держава потребує швидких і дієвих рішень для повернення вкрадених ресурсів на користь суспільства.