10 листопада 2024 року було 9 років з дня ухвалення Закону «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів». За цей період Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) пройшло складний шлях становлення та розвитку, а протягом останнього року продемонструвала суттєві позитивні зміни у своїй діяльності.
З другої половини 2023 року, після призначення нового керівництва за результатами незалежного конкурсу, АРМА розпочало системну трансформацію своєї діяльності. Агентство суттєво посилило інституційну спроможність та значно покращило показники ефективності управління арештованими активами. Ключові результати:
Реформування процесів:
- Відкрито Єдиний державний реєстр арештованих активів
- Запроваджено реалізацію арештованих активів виключно через Прозорро.Продажі
- Впроваджено відкриті конкурси для управителів на платформі Prozorro
- Проведено кадрове оновлення Агентства на 80%
- Розроблено та схвалено Порядок реалізації арештованих активів за кордоном
Прозорість та діджиталізація:
- Розроблено механізми вдосконалення ЄДРАА
- На початку 2025 року запланований запуск оновленого Реєстру з розширеним функціоналом, включаючи інформацію про ОВДП у валюті, спеціальні процедури передачі активів, оцінювачів та міжнародні угоди
Фінансові показники:
- За 2024 рік АРМА принесло держбюджету понад 2,1 млрд грн від управління арештованими активами, грошовими коштами та реалізацією активів
- Ще 10 млрд грн у еквіваленті складає портфель арештованих коштів в управлінні АРМА, які працюють на підтримку обороноздатності та економіки країни в умовах воєнного стану (майже 8 млрд грн спрямовано на купівлю Військових облігацій, в т. ч. 31 млн доларів США та 6,5 млн Євро)
- Для порівняння: за 2018-2023 роки від управління активами держава отримала лише 213,6 млн грн, в тому числі за 2022 рік - 34,8 млн грн.
Міжнародна діяльність:
- Розширено міжнародну співпрацю. У 2024 році підписано вже 5 міжнародних міжвідомчих угод з іноземними колегами, до 20 проектів міжнародних угод — в процесі підготовки. Підписано з органами країн: Боснії і Герцеговини, Мальти, Казахстану, Молдови, Румунії. Раніше жодної такої угоди підписано не було. В роботі: США, Франція, Бельгія, Албанія, Лівія, Великобританія, Польща та інші
- Регулярні зустрічі з аналогічними АРМА органами за кордоном для обміну досвідом та кращими практиками управління активами.
- АРМА представляє Україну на найвищих міжнародних майданчиках: CARIN, BAMIN, двосторонні зустрічі Україна-ЄС, Конференція країн-учасників Конвенції ООН проти корупції та інші.
Гучні кейси:
- По Сахалінському родовищу: завдяки наполегливості АРМА державний бюджет отримав 748 мільйонів гривень від управителя по видобутку газу у 2024 році.
- Яхта "Royal Romance" держзрадника віктора медведчука. АРМА стало тимчасовим власником, забезпечивши український прапор над судном. Триває процес реалізації. Очікується легалізація рішення українського суду в Хорватії та початок процедури в рамках МПД від Офісу Генерального прокурора.
- АРМА здійснило повернення арештованих грошових коштів в сумі майже 244 млн грн ТОВ «АЕРОК», яке було націоналізоване та власником якого є держава в особі Фонду державного майна України. Розмір нарахованих відсотків за період управління Агентством арештованими коштами підприємстваскладає понад 47 млн грн, які були направлені на відновлення господарської діяльності, виплату заробітної плати, сплату податків.
Законодавчі ініціативи:
- Вже підготовлено зміни до законодавства відповідно до Ukraine Facility Plan
- Ініціативи АРМА щодо розблокування управління корпоративними правами рф і рб:
- Законопроєкт: №6233 - в 2023 році (не набрав необхідної кількості голосів народних депутатів)
- Законопроєкт: №11280-1 - підтриманий агентством (не набрав необхідної кількості голосів народних депутатів)
- Законопроєкт: №8184 - не включено до порядку денного
Наразі актуальним законопроєктом є — №10069, розроблений АРМА та внесений Урядом до Верховної Ради України. АРМА вже звернулося з офіційними листами з проханням визнати схвалення законопроєкту як невідкладного.
АРМА продовжує вдосконалювати свою роботу та планує подальші реформи для підвищення ефективності управління арештованими активами забезпечення їх роботи на державу. На черзі — добровільне тестування/оцінювання усіх співробітників АРМА, схвалення необхідних для посилення сфери управління активами законодавчих ініціатив, модернізація Реєстру арештованих активів.
ІНШІ МАТЕРІАЛИ
19-12-2024 Новини