Протягом останніх років у світовій економіці операції з віртуальними активами набули широкої популярності у зв’язку з доступністю, швидкістю та простотою використання даного інструменту. Український криптовалютний ринок активно розвивається вже понад п’ять років, і для його регулювання на початку цього року Верховна Рада ухвалила закон «Про віртуальні активи». Завдяки цьому віртуальна валюта та операції з нею стали легальними на території України, однак закон набуде чинності лише після внесення відповідних змін до Податкового кодексу.
До початку повномасштабної війни Україна посідала перше місце у світі за відсотком населення, яке має криптовалюту – нею володіли 12,7% (5,6 млн) українців. За останніми даними Україна увійшла до трійки світових лідерів у глобальному індексі щодо впровадження криптовалют. Про це свідчать дані дослідження аналітичної блокчейн-компанії Chainalysis.
Водночас, віртуальні активи нерідко використовуються як засіб розрахунків у злочинній діяльності, а отже, можуть бути арештовані у кримінальному процесі. Використання цифрової валюти у незаконних фінансових операціях технічно ускладнює виявлення і розслідування таких злочинів. Однак паралельно вдосконалюється і практика з питань виявлення, розшуку та накладення арешту на криптовалютні активи у кримінальному провадженні.
Сьогодні АРМА здійснює заходи з виявлення та розшуку віртуальних активів, на які може бути накладено арешт, шляхом взаємодії з правоохоронними органами та постачальниками послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, а саме з найбільшими криптовалютними біржами.
Зокрема, нещодавно обговорено питання взаємодії між АРМА та кіберполіцією щодо розшуку криптовалютних активів, можливостей накладення арешту на віртуальні валюти, а також управління ними.
Крім того, Нацагентством розроблено методичні Рекомендації з питань виявлення, розшуку та накладення арешту на криптовалютні активи у кримінальному провадженні, які активно використовують у своїй роботі інші державні органи.
Також АРМА налагоджено взаємодію з найбільшою у світі криптовалютною платформою Binance, з метою одержання відомостей про активи, на які може бути накладено арешт. Інформація, отримується і опрацьовується впродовж 24 годин з моменту направлення запиту.
На практиці, АРМА одержує відомості від правоохоронних органів та з власних джерел про потенційне/фактичне використання віртуальних активів у злочинній діяльності та встановлює дані, що дозволяють ідентифікувати власника криптовалютного гаманця або окрему транзакцію, після чого на адресу криптовалютної платформи направляється запит про надання відомостей про активи, що використовуються у злочинній діяльності.
Для прикладу, під час розгляду звернення у кримінальному провадженні за фактом шахрайських дій та привласнення коштів, що жертвувалися громадянами України та зарубіжних країн в якості гуманітарної допомоги, засновником благодійного фонду, АРМА надано допомогу слідчому та встановлено додаткові відомості, що можуть свідчити про використання у злочинній діяльності віртуальних активів з метою легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом. У подальшому, після встановлення додаткових ідентифікаційних даних, АРМА скеровано запит до криптовалютної біржі, отримано відповідь та опрацьовано відомості про активи, на які може бути накладено арешт. Станом на даний час відомості про активи направлено до ініціатора запиту для прийняття рішення в порядку КПК України.
ІНШІ МАТЕРІАЛИ
14-01-2025 Новини