Ц
Ц
Ц
A
A
A+

АРМА взяло участь у Пленарному засіданні Антикорупційної мережі ОЕСР (м.Париж, республіка Франція): презентовано результати інституційної діяльності

10-07-2025

7–9 липня 2025 року представник Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) взяв участь у Пленарному засіданні Антикорупційної мережі Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) для країн Східної Європи та Центральної Азії. Засідання проводилося в межах п’ятого раунду моніторингу виконання Україною Стамбульського плану дій з боротьби проти корупції у м.Париж (республіка Франція).

Стамбульський план дій є регіональною ініціативою, спрямованою на проведення експертного аналізу антикорупційних реформ у десяти країнах регіону, включаючи Україну. Моніторинг охоплює широкий спектр політичних, превентивних та правоохоронних заходів і базується на методології, адаптованій до специфіки регіону. У січні 2025 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у співпраці з іншими державними органами надало розгорнуті відповіді на Моніторингову анкету ОЕСР, яка охоплює дев’ять ключових сфер антикорупційної політики.

Упродовж березня – травня 2025 року в рамках підготовки до фінального етапу оцінювання було проведено низку віртуальних зустрічей експертів ОЕСР із представниками українських державних органів, а також надано додаткові матеріали та уточнення. За результатами цього етапу моніторингова група підготувала проєкт звіту, який був надісланий для опрацювання всім дотичним інституціям, включаючи АРМА. Після внесення зауважень і пропозицій, направлених НАЗК до Секретаріату ОЕСР, розпочався перший раунд двосторонніх консультацій.

АРМА на заході представляв директор Департаменту міжнародного співробітництва та європейської інтеграції АРМА Владислав Жорницький. Під час обговорення проєкту звіту, підготовленого за результатами моніторингу, було презентовано ключові результати діяльності Агентства, зокрема у сфері виконання функцій із виявлення, розшуку та управління арештованими активами.

«Упродовж 2023–2024 років Агентство суттєво наростило показники як у виявленні активів, так і в координації міжнародного співробітництва, демонструючи сталу інституційну спроможність», — наголосив Владислав Жорницький.

Відповідно до проекту Звіту: 

Відзначено важливу роль АРМА у міжнародному співробітництві, допомагаючи іноземним органам влади у розшуку та поверненні активів.

АРМА залишається єдиним органом, що має спеціальні структурні підрозділи для виконання цих функцій.

Використання платформи Prozorro.Sale зробило аукціони з продажу конфіскованих активів більш прозорими.

У серпні 2023 року Кабінет Міністрів затвердив нову Стратегію повернення активів на 2023–2025 роки, в якій визначено такі ключові пріоритети, як законодавчі реформи, розбудова інституційної спроможності, посилення міжвідомчої та міжнародної співпраці, а також покращення правового представництва інтересів України. Для сприяння реалізації Стратегії було запроваджено план заходів, а координацію цих зусиль доручено робочій групі.

На практиці АРМА продемонструвало значну активність у виявленні та арешті незаконних активів. 

У щорічному звіті CARIN за 2024 рік зазначено, що Україна посіла перше місце в світі як така, що подала найбільшу кількість запитів і посіла третє місце серед країн, які отримали та опрацювали найбільшу кількість запитів.

У 2023 та 2024 роках АРМА повідомило про виявлення 92 тисячі та 146 тисяч активів відповідно. У 2023 році AРMA повідомило про отримання 5 900 запитів у кримінальних провадженнях (1 160 з них стосувалися корупційних злочинів) від органів досудового розслідування, прокурорів та суддів щодо розшуку активів. У 2024 році кількість отриманих запитів у кримінальних провадженнях становила 5449. 

Наголошено на чинних обмеженнях функціоналу АРМА, що потребують посилення: Агентство не має повноважень самостійно ініціювати процеси повернення активів, оскільки це регламентується механізмами міжнародної правової допомоги, які координуються Офісом Генерального прокурора та Міністерством юстиції. Попри це, АРМА системно забезпечує  інформаційну та юридичну підтримку процесів повернення активів та ініціює міжнародні запити в межах своїх компетенцій.

Звітом ОЕСР зафіксовано, що успішне повернення активів залежить від тісної співпраці між окремими органами. Будь-які перешкоди для такої співпраці повинні бути проактивно усунені. Хоча АРМА забезпечила арешт активів за кордоном, повернення таких активів залежить від більш швидкої міжвідомчої співпраці та покращення визнання іноземними державами рішень українських судів. Зареєстрований на даний час законопроект № 12446 передбачає право АРМА звертатися до іноземних юрисдикцій для легалізації рішень українських судів за кордоном.

У рамках реалізації Стратегії повернення активів на 2023–2025 роки АРМА бере активну участь у розбудові міжвідомчої координації, а також у впровадженні інструментів, що підвищують прозорість — зокрема, використання електронної торговельної системи Prozorro.Sale для реалізації конфіскованих активів.

АРМА і надалі братиме активну участь у подальших етапах моніторингу, з метою забезпечення об’єктивного відображення діяльності Агентства у міжнародних оцінках та просування реформ у сфері виявлення, розшуку, управління та повернення активів, одержаних від корупційних та інших злочинів.