Голова Національного агентства з розшуку та менеджменту активів Олена Дума взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Протидія злочинності в умовах довготривалої війни», яка відбулася на базі факультету слідчої та детективної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Захід об’єднав представників наукової юридичної спільноти, Офісу Генерального прокурора, правоохоронних органів та антикорупційних інституцій. У вступному слові ректор університету Анатолій Гетьман наголосив на важливості синергії науки та практики у боротьбі зі злочинністю в умовах війни.
У своєму виступі Голова АРМА представила доповідь на тему «АРМА як економічний центр протидії корупції», зосередивши увагу на ключових досягненнях Нацагентства за останні два роки та розширенні міжнародної взаємодії задля повернення активів в Україну.
АРМА має унікальні функції — від виявлення та розшуку активів до досягнення результату для суспільства у вигляді притягнення злочинців до економічної відповідальності. Йдеться не лише про активи всередині країни, а й за її межами, зокрема — про майно, пов’язане з державою-агресором. Як приклад — напрацьована АРМА дорожня карта щодо літаків АН-124-100 «Руслан», які було розшукано в інших країнах. Цей кейс демонструє необхідність пріоритету кримінального провадження над санкційними механізмами, що нерідко оскаржуються в іноземних юрисдикціях.
Особливий акцент було зроблено на трансформації Єдиного державного реєстру арештованих активів. АРМА не лише вперше відкрило його для громадськості в серпні 2023 року, а й ініціювало масштабну модернізацію, технічне завдання якої було презентовано публічно.
«Ми зламали практику закритості. Вперше в історії Реєстр арештованих активів став відкритим. Його оновлення зробить облік активів прозорим, доступним і контрольованим», — наголосила Олена Дума.
Також Голова Агентства окреслила міжнародну діяльність АРМА: за останній рік підписано 7 міжнародних міжвідомчих угод із іноземними партнерами, а саму установу дедалі активніше залучають до міжнародних операцій з розшуку активів, отриманих злочинним шляхом.
Не менш важливою частиною доповіді стала тема законодавчих ініціатив АРМА. Голова Агентства нагадала, що АРМА розроблено 12 законопроєктів, які подано до Верховної Ради України та схвалення яких значно посилить ефективність органу та економічний ефект державі.
«Серед них — критично важливі ініціативи, що дозволять ефективно управляти активами, пов’язаними з державою-агресором. Ми маємо прибрати із законодавства ганебну норму, яка вимагає погодження управління арештованим майном з ворогом», — акцентувала Олена Дума.
Участь АРМА в подібних заходах є черговим кроком до посилення міжінституційної співпраці та формування нових підходів до економічної безпеки держави.
Повне відео тут