Київ, 28 березня 2024 року.
Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) закликає РНБО та Верховну Раду України вирішити питання з видобутком на Сахалінському родовищі на законодавчому рівні, оскільки держава втрачатиме мільярди гривень на рік.
Причиною звернення є існуючий договір між Національним агентством і ПАТ "Укрнафта" від 13 червня 2023 року щодо управління корпоративними правами ПрАТ "ВК "Укрнафтобуріння"".
Договір укладено відповідно до розпорядження Уряду від 23 травня 2023 року за номером 454-р.
ПрАТ "ВК "Укрнафтобуріння" володіло спецдозволом на користування надрами та видобуток вуглеводнів на Сахалінському родовищі у Харківській області.
На жаль, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду спецдозвіл було анульовано, що поставило під загрозу національні інтереси та енергетичну безпеку держави. При цьому, Верховний суд своєю ухвалою від 12 грудня 2023 року відмовив у провадженні за касаційною скаргою АРМА, а також відмовив у касаційному оскарженні і ПрАТ "ВК "Укрнафтобуріння".
Згідно з договором управління, державний бюджет України в особі АРМА має отримати 90% від чистого прибутку компанії.
Через анулювання спецдозволу, і, відповідно, зупинку видобутку з грудня 2023 року, щорічно держава втрачатиме майже 500 млн кубометрів природного газу та близько 10 млрд грн податків та дивідендів.
Також зупинка видобутку на Сахалінському родовищі може призвести до того, що громадяни Харківської області в умовах повномасштабної війни можуть залишитися без газопостачання.
АРМА закликає РНБО та народних депутатів України розглянути можливість законодавчого вирішення питання з видобутком. А саме: дозволити видачу спецдозволу на роботу на Сахалінському родовищі без проведення аукціону на підставі договору про управління, укладеного з Національним агентством. Цей рішучий та логічний крок забезпечить інтереси держави та забезпечить надходження до держбюджету близько 10 млрд грн щороку. Ці кошти, як ніколи, вкрай важливі для підтримки обороноздатності України.
Національне агентство вважає, що анулювання спецдозволу, позбавлення громадян можливості користування природним газом та можливість продажу такого спецдозволу під час війни є злочинами проти держави.
АРМА наголошує, що усі державні органи мають об'єднати зусилля, аби забезпечити надходження до бюджету та безперебійну роботу таких родовищ.