Ц
Ц
Ц
A
A
A+

На Колегії АРМА підбили підсумки роботи за 2024 рік та затвердили плани цифровізації на 2025 рік

20-02-2025

 

20 лютого під головуванням очільниці Національного агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) Олени Думи відбулося третє засідання Колегії АРМА. У заході взяли участь члени Колегії, керівний склад центрального апарату та начальники міжрегіональних територіальних управлінь.

Ключовим питанням засідання стало обговорення підсумків діяльності АРМА за 2024 рік.

Серед ключових результатів:

  • 12,3 млрд грн – загальний обсяг грошових коштів за результатами управління;
  • 8 млрд грн з них спрямовано на закупівлю військових облігацій (ОВДП);
  • 326,3 млн грн – надходження до держбюджету від реалізації арештованих активів;
  • 100 млрд доларів США – обсяг розшуканих активів за кордоном (в динаміці)
  • 200 млрд грн – виявлені активи в Україні  (в динаміці)

За словами Олени Думи, 2024 рік став знаковим для АРМА. Нацагентство не лише відкрило вперше, але й успішно модернізуємо Єдиний державний реєстр арештованих активів та суттєво посилило інституційну спроможність. У другій половині 2023 року Нацагентство почало трансформацію АРМА та продовжило її протягом 2024 року.

«ЄДРАА стало поштовхом до прозорості. Це добре, коли в депутатів починають відображатися цифри про те що зроблено, що ні. Бо раніше не було про що говорити, окрім корупції та вимог відкрити і зробити правила прозорими. Водночас, історія пише дати і сторінки. А я лише доповню - наш успіх в тому, що ми не лише відкрили, але й інвентаризуємо, говоримо відкрито про проблеми та вдосконалюємо. Реєстр вже визнано обʼєктом критичної інфраструктури. Ми не лише витримуємо удари ворога, ми вміло їх фіксуємо», - зазначила Голова АРМА Олена Дума.

Реалізація арештованих активів

  • Протягом 2024 року Комісією АРМА з реалізації арештованих активів проведено 35 засідань, за результатами яких:
  • Оголошено 76 конкурсних відборів управителів активами;
  • Обрано 49 переможців, які здійснюватимуть реалізацію активів на електронних торгах;
  • Підписано 49 договорів про надання відповідних послуг.
  • Через систему “Прозорро.Продажі” відбулося 165 онлайн-аукціонів.

Управління активами

  • Оприлюднено 33 оголошення про проведення конкурсів на управління арештованими активами.
  • Проведено 224 конкурсні відбори суб’єктів оціночної діяльності, обрано 89 переможців, укладено договори на оцінку активів.
  • Отримано 42 звіти про оцінку арештованого майна.

Юридичний напрямок

  • 185 судових справ із забезпеченим представництвом АРМА.
  • 247 підготовлених процесуальних документів.
  • 371 судове засідання, у яких брали участь представники агентства в інтересах держави 
  • Проведено правову оцінку 95 договорів про закупівлю, 49 договорів щодо реалізації активів та 88 договорів на проведення незалежної оцінки майна.
  • Розроблено 27 проектів нормативно-правових актів.

Міжнародна співпраця 

Заступник Голови з питань євроінтеграції Грігол Катамадзе представив результати міжнародної діяльності Національного агентства. 

Вперше,  з моменту створення АРМА, підписані угоди з аналогічними органами Польщі, Боснії і Герцеговини, Казахстану, Мальти, Лівії, Румунії та Молдови. Ще понад 20 угод перебувають у процесі підготовки та на погодженні з урядами інших країн. 

Вперше за роки існування АРМА на лише затверджено порядок реалізації активів за кордоном, а й обрано світові аукціонні будинки переможцями в прямому ефірі та за європейськими процедурами.

Цифрова трансформація 

 

Особливу увагу під час засідання було приділено питанням цифрової трансформації агентства. Начальник Управління цифрової трансформації Олег Ващенок презентував амбітний план з розбудови резервного центру обробки даних та створення комплексної системи кіберзахисту. Колегія підтримала запропоновані ініціативи з подальшої модифікації ЄДРАА та затвердила план цифровізації на 2025 рік.

 

Фінансування 

Важливим питанням стало обговорення фінансування діяльності АРМА у 2025 році. Управління бухгалтерського обліку та фінансово-господарського забезпечення (Світлана Садова) представила аналіз потреб фінансування та ключові напрямки розподілу бюджету. Акцентовано увагу на тому, що лише за один місяць роботи агентства покрито річну потребу забезпечення органу з бюджету. Попри позитивні зміни до держбюджету, АРМА зможе отримати більшу частину передбачених на орган коштів лише у грудні 2025 року, як доводить Мінфін. Вказане унеможливлює добір потрібних кадрів за затвердженим штатним розписом та відповідно опрацювати, оглянути та відібрати більше ефективних управителів, що позитивно вплине на збільшення надходжень до бюджету та підтримку сил оборони.

Національне агентство, розпочавши трансформацію з 2023 року та запровадивши прозорі правила, має отримати можливість забезпечити орган професійними службовцями.

 

Міжрегіональні Територіальні Управління 

Під час розгляду результатів роботи міжрегіональних територіальних управлінь були заслухані звіти керівників Південного, Центрального та Центрально-західного МТУ. За результатами доповідей, Колегія позитивно оцінила роботу територіальних підрозділів та затвердила їхні звіти.

Кожну презентацію буде висвітлено окремо як приклад високопрофесійного ставлення до роботи в державному органі з високою відповідальністю. Складність роботи з арештованими активами в різних регіонах заслуговує на окремі висвітлення, оскільки держава отримала результати від вкладу працівників МТУ АРМА від Одеси-Києва-Вінниці до Івано-Франківська зокрема в: розшуку та посиленні співпраці з правоохоронними органами, щоденними оглядами активів на місцях, фіксації порушень чи ушкоджень, допомоги у вирішенні державних питань: відшкодування чи прорахунку збитків, утилізації чи навпаки відновлення, опису та висновків, ініціатив розробки нормативно-правових актів, і навіть до повернення громадян інших країн з арештованих суден та допомозі іншим країнам.

За підсумками засідання Колегія затвердила звіт про діяльність АРМА за 2024 рік та визначила пріоритетні напрямки роботи агентства на 2025 рік, серед яких:

- вдосконалення Реєстру та посилення цифрової трансформації, 

- розширення міжнародної співпраці, укладення міжнародних угод, що посилюють Україну та повернення активів в Україну з-за кордону

- підвищення ефективності управління арештованими активами, що включає комплексний підхід від планування перед арештом до реалізації санкційних активів що перебувають в управлінні АРМА в рамках кримінальних проваджень заради безперебійних надходжень до бюджету та уникнення додаткового навантаження на інші органи і бюджет.