У Національній асоціації адвокатів України відбулося відкрите обговорення законодавчих змін щодо реформування АРМА в межах Ukraine Facility Plan. У заході взяли участь представники державних та правоохоронних органів, бізнес-асоціацій, науковці, народні депутати, члени профільного комітету Верховної Ради України, адвокати, представники Prozorro та Prozorro.Продажі, арбітражні керуючі та приватні виконавці.
Голова АРМА Олена Дума представила бачення щодо посилення інституційної спроможності Нацагентства. За її словами, з другої половини 2023 року АРМА вже розпочала трансформацію, зокрема відкрито реєстр арештованих активів та впроваджено нові прозорі правила реалізації через Prozorro.Продажі та відбору управителів. Протягом року було ініційовано 12 законопроєктів, включаючи пропозиції щодо розблокування управління корпоративними правами та реалізації санкційних активів, які арештовано та продубльовано в рамках кримінальних проваджень.
Учасники обговорення звернули увагу на суттєві недоліки законопроєкту №12374-Д у нинішньому вигляді. Зокрема, щодо пропозиції навчання та сертифікації арбітражних керуючих самим Нацагентством, яке не є науковою установою. Запропонований механізм автоматичного відбору управителів через "рулетку" також ставить під сумнів ефективність управління специфічними активами.
Арбітражні керуючі наголосили на необхідності повного розблокування управління корпоративними правами, про що неодноразово наголошувало Національне агентство та рекомендовано Рахунковою палатою. Без цих змін арбітражні керуючі не вбачають своєї участі в управлінні арештованим майном.
Особливе занепокоєння викликало в Національної асоціації адвокатів України питання юридичної відповідальності арбітражних керуючих. За відсутності належного фінансування, підтримки та доступу до матеріалів кримінальних проваджень виникають ризики створення корупційних складових. Єдиною санкцією за порушення пропонується лише позбавлення сертифіката. Тому, виникла пропозиція внесення правок до законопроекту щодо декларування арбітражних керуючих.
"Нам потрібно створити документ, який насправді працюватиме та забезпечить ефективність і прозорість не тільки органу, але й для України в цілому. Не можна протягувати будь-які норми закону лише тому, що є затверджений план. Треба думати, які закони сьогодні ми пропонуємо ухвалити, в чиїх інтересах цей закон буде працювати", - підкреслила Олена Дума.
АРМА пропонує вдосконалити наявні механізми роботи, зокрема:
- запровадити обов'язкове планування перед арештом активів
- покращити взаємодію з прокурорами та органами досудового розслідування
- розблокувати управління корпоративними правами
- встановити чіткі строки процедур
За словами Голови АРМА, результати трансформації агентства вже визнають міжнародні партнери, а запропоновані зміни вже обговорені з членами Єврокомісії. Очікується подальше опрацювання законодавчих змін із залученням усіх зацікавлених сторін та врахуванням позиції міжнародних партнерів.