Результатом цілеспрямованого налагодження співпраці АРМА з правоохоронними органами України та інших країн є позитивна динаміка кількості:
1) запитів стосовно виявлення та розшуку корупційних активів;
2) запитів до національних банківських установ;
3) обсягів виявлених активів.
Розшук корупційних активів: звернення до АРМА
Якщо у 2017 році Агентство отримало лише 69 звернень від правоохоронних органів України та світу, то у 2018 році – вже 1 079 (зростання у понад 15 разів).
За минулі III квартали (станом на 30.09.2019) Управління виявлення та розшуку активів АРМА отримало 1 288 звернень, що перевищує загальний показник минулого року на майже 12%.
Агентство окремо відзначає позитивну динаміку кількості міжнародних запитів. Це свідчить про успішне міжнародне співробітництво з відповідними органами іноземних держав (на рівні, що передує міжнародній правовій допомозі), а також з міжнародними організаціями, до компетенції яких належать питання щодо виявлення та розшуку актив. Висновок – АРМА на світовій арені користується довірою.
Розшук корупційних активів: запити до банківських установ України
Поглиблений аналіз руху грошових коштів в рамках процесу виявлення та розшуку активів фігурантів кримінальних проваджень – це одна із сфер, де Агентство фіксує позитивну динаміку.
За ІІІ квартали цього року Агентство направило 705 запитів до банківських установ України, що майже в 3 рази більше за показник цілого 2018 року – 251 запит.
Розшук корупційного майна: цифри
За ІІІ квартали цього року спеціалісти Управління виявлення та розшуку активів АРМА знайшли наступні види активів, на які може бути накладений арешт:
- корпоративні права: частки у статутних капіталах компаній в розмірі 9 525,25 млн. гривень
- цінні папери загальною вартістю 399,70 млн. гривень
- 5 343 об’єкти нерухомості
- 3 176 земельних ділянок
- 1 850 транспортних засобів
- 46 043 одиниці іншого майна (товарів) (у тому числі будівельної техніки, майна, що використовується в енергетичній сфері, об'єкти підвищеної небезпеки, машини (устаткування) підвищеної небезпеки, деревина, тощо)
- 955 одиниць сільськогосподарської техніки
- 84 факти володіння правами інтелектуальної власності
- грошові кошти в сумі:
- 583,45 млн. гривень
- 13,86 млн. доларів США
- 7,22 млн. євро.
Розшук корупційного майна: звернення від АРМА
За ІІІ квартали цього року АРМА, обмінюючись транскордонною інформацією, відправило 47 міжнародних запитів щодо виявлення та розшуку активів осіб, які в межах кримінальних проваджень є об'єктом звернення правоохоронних органів. Кількість країн-об’єктів запитів – 23.
Управління розшуку та виявлення активів: ключові виклики
- Проведення фінансового аналізу
АРМА здійснює фінансовий аналіз діяльності суб’єктів господарювання для виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні. Під час аналізу можуть досліджуватись рух фінансових потоків, товарно-матеріальних цінностей, операції з цінними паперами та інші операції з активами. Крім того, використовується інформація з реєстрів та банків даних державних органів, інформація одержана від банківських установ, інформація з відкритих джерел, інформація одержана каналами міжнародної взаємодії (INTERPOL, EUROPOL, CARIN). Фінальна інформація обробляється, аналізується, візуалізується з використанням наявного програмного забезпечення та направляється до ініціатора звернення з метою подальшого вжиття заходів забезпечення кримінального провадження.
- Створення власної ІТ – лабораторії
- Розширення міжнародного співробітництва, а саме підписання меморандуму про співпрацю та обмін інформацією з представниками Інтерполу. Наразі АРМА перебуває на фінальній стадії отримання прямого доступу до захищеної лінії зв’язку SIENA, що дасть змогу здійснювати оперативний обмін інформацією з відповідними органами з повернення активів членами Євросоюзу.
- Взаємодія з правоохоронними органами. Ключовою ціллю Управління є досягнення такого рівня взаємодії з правоохоронними органами, при якому робота з розшуку активів буде здійснюватися в рамках кожного зареєстрованого кримінального провадження.
- Автоматизація збору інформації з відкритих джерел
- Інформатизація, автоматизація та оптимізація функції виявлення та розшуку активі для зменшення фінансових витрат на виконання звернень.
- Підтримка наявного темпу підтримки теоретичних знань та практичних навичок працівників Управління через спеціалізовані навчально-практичні тренінги за підтримки європейських партнерів.
ІНШІ МАТЕРІАЛИ
10-01-2025 Новини