15 листопада 2018 року Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) спільно з Антикорупційною ініціативою ЄС в Україні (EUACI) провели перший форум з менеджменту арештованих активів ФОРМА, метою якого є розкриття всіх можливостей та переваг державно-приватного партнерства у сфері управління арештованими активами.
«Форум з менеджменту арештованих активів є надзвичайно важливим з точки зору стратегічного розвитку АРМА. Адже одна з ключових функцій Агентства – управління арештованим майном є унікальним прикладом можливого взаємовигідного державно-приватного партнерства, інструментом, який відкриває нові можливості для розвитку бізнесу і разом з тим публічної функції держави, яка повністю залежить від інтересу бізнесу до співпраці», – зазначив Голова АРМА Антон Янчук, відкриваючи Форум.
Інститут управління арештованими активами успішно діє у багатьох країнах світу та передбачений низкою міжнародних актів. «Якщо для України це є новою практикою започаткування цього виду діяльності, натомість в ЄС – це стала діяльність з відповідною практикою, якій вже понад 20 років. Тому для нас було важливим не вигадувати щось нове, а взяти за основу кращі практики з розшуку активів, а також управління арештованими активами», – наголосив Антон Янчук.
За його словами, успішна робота АРМА стала можливою як завдяки підтримці міжнародних партнерів, так і завдяки постійній підтримці Уряду України, – в оперативному ухваленні підзаконних актів, необхідних для роботи новоствореної структури і в щоденній взаємодії.
Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Клипмуш-Цинцадзе під час свого виступу зазначила, що АРМА було створено «з чистого аркуша» у повній відповідності до Директив ЄС. Це дало можливість вибудувати в Україні інструментарій з належного управління активами європейського зразка. «Безумовно, АРМА – це одна з історій успіху. Про успішність агентства зазначають наші міжнародні партнери та експерти. АРМА виступає своєрідним мостом між державними органами і бізнесом, створюючи при цьому взаємовигідне державно-приватне партнерство, яке в Україні тільки набирає обертів», – відзначила Віце-прем'єр-міністр.
Рубен Медсен, Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Данії в Україні, та Штефан Шльойнінг, керівник Програм співробітництва Представництва ЄС в Україні, розповіли про підтримку, яку надає Європейський Союз новоствореним українським антикорупційним органам, та роль, яку відіграє АРМА у загальній антикорупційній системі.
За словами Рубена Медсена, Данія продовжує підтримувати Україну на шляху реформ, зокрема, у сфері боротьби з корупцією. Важливим напрямом він назвав підвищення спроможності вже створених антикорупційних інституцій, зокрема, АРМА. Успішна робота з арештованими активами багато в чому залежить від результатів роботи судової системи, але і значення АРМА тут не менш важливе. «Адже в Україні все ще є структури, які присвоюють кошти, що мають бути використані на благо країни, на створення нових робочих місць і підвищення добробуту громадян. Саме АРМА повертає ці ресурси», – підкреслив Посол.
Під час свого виступу Штефан Шльойнінг зазначив, що АРМА хоч і є новою інституцією, та вже довела свою ефективність, зокрема, завдяки обміну досвідом і успішній співпраці з аналогічними структурами у країнах-членах ЄС.
Очільниця Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні Ека Ткешелашвілі розповіла про досвід роботи подібних інституцій в Європейському Союзі і співробітництво з Україною, та звернула увагу на довіру бізнесу і суспільства до роботи АРМА. За її словами, коли буде повне і чітке розуміння суспільства функцій і стратегії роботи АРМА, ринок управління активами зростатиме. Для цього необхідно вибудувати ефективну взаємодію між державними органами та бізнесом.
«Досягати серйозних результатів можливо лише в золотому трикутнику партнерства, де є три рівноправні сторони: влада, бізнес та громадянське суспільство, а у випадку України, ще й за підтримки міжнародних партнерів. Є виклики, пов'язані із законодавством, підвищенням конкуренції, комунікаціями. Але ми можемо подолати це, якщо будемо спільно і якісно працювати», - наголосив Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, виступаючи перед учасниками Форуму.
Робота Форуму складалася з семи тематичних панелей з обговорення актуальних для бізнесу тем. Представники АРМА розповіли про процедуру передачі арештованих активів в управління представникам бізнесу, особливості менеджменту окремими видами активів та можливості, які відкриваються для приватного сектору у цій сфері.
Про успішні кейси приватно-державного співробітництва розповіли представники компаній-управителів арештованими активами. Зокрема, своїм досвідом поділилися КП «Центр організації дорожнього руху», який управляє КВЦ «Парковий», ПП «ГАРАНТ ЕНЕРГО М», який управляє арештованим майном двох ТЕЦ на Львівщині, ТОВ «Лакшері Транс», який управляє елітними транспортними засобами.
У ході роботи Форуму учасники також мали можливість ознайомитися з міжнародним досвідом управління арештованими активами.
Директор центрального офісу арешту та конфіскації Королівства Бельгії Жан Мішель Верельст та керівник департаменту повернення активів групи аукціонів Wilson Auctions Айдан Ларкін зазначили важливість залучення представників приватного сектору для менеджменту арештованими активами та їх реалізації. “Партнерство приватного і державного сектору можна побачити в багатьох країнах. Зараз час Україні також розпочати цю співпрацю. Проведення аукціонів стане найбільш ефективним інструментом для подібної діяльності”, – наголосив Айдан Ларкін.
Герміона Корн’є, консультант Ініціативи з повернення викрадених активів (StAR) відзначила перші успіхи України з управління арештованими активами. Вона підкреслила, що в Україні передбачена можливість продавати такі активи, розміщувати їх на депозитних рахунках, і таким чином отримувати прибуток від їх реалізації, тоді як в багатьох країнах такої можливості немає.
Член ради директорів Агентства з управління арештованими активами Італії Б’янка Марія Скале розповіла учасникам про особливості функціонування установи та управління арештованими активами в Італії.
Учасники Форуму зазначили, що подібні заходи сприяють інституційному становленню АРМА, та більш ефективній комунікації з міжнародними партнерами та бізнес спільнотою.
ІНШІ МАТЕРІАЛИ
26-12-2024 Новини