20 травня має відбутися Судове засідання за апеляційною скаргою АТ «Українські енергетичні машини» і ми не маємо допустити продовження зупинки видобутку газу. Особливо, коли країна переживає воєнні часи та змушена застосовувати аварійні відключення електроенергії, які відчувають не лише промислові споживачі, але й пересічні українці.
23.05.2023 відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів № 454-р було погоджено передачу в управління ПАТ «Укрнафта» активів, а саме корпоративних прав ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння». За договором управління, Національне агентство забезпечує надходження 90% від прибутку, за результатами розподілу дивідендів за звітний період.
Таким чином, держбюджет найближчим часом отримає надходження за період діяльності з липня по грудень 2023 року. Саме в грудні 2023 відбулося анулювання дозволу на підставі рішення суду Шостого апеляційного адміністративного суду.
Далі був наказ Державної служби геології та надр України від 04.12.2023 № 621, наслідком чого стало повне припинення видобування газу та рідких вуглеводнів Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища.
АРМА неодноразово зверталась до Держгеонадра щодо неприпустимості фактичної зупинки експлуатації та реалізації Плану заходів з підготовки до консервації свердловини Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища, однак не отримало належного реагування на звернення.
Також, з метою вирішення питання, в грудні 2023 року АРМА звернулося до Верховного Суду з касаційними скаргами на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду та подало заяву про зупинення виконання постанови апеляційної інстанції на час касаційного розгляду. Однак Судом було прийнято ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження.
АРМА того ж місяця звернулося й до Офісу Генерального прокурора з проханням про втручання у ситуацію з оскарженням у Верховному суді рішення Шостого апеляційного адміністративного суду про анулювання ліцензії на видобуток газу компанією “Укрнафтобуріння” шляхом вступу у справу та подачі касаційної скарги з метою захисту державних інтересів.
Більше ніж півтора місяці тому Національне агентство звернулося до РНБО України з публічною заявою із пропозицією прийняти рішення щодо звернення до Верховної Ради України про необхідність законодавчого регулювання питання експлуатації Сахалінського нафтогазоконденсатного родовища.
Також Національне агентство закликало підтримати законопроект, зареєстрованого у Верховній Раді України 01.04.2024 № 11137 «Про внесення змін до Кодексу України про надра щодо запобігання кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України».
Зазначеним законопроектом передбачено внесення змін до Кодексу України про надра, що передбачає можливості надання у період дії режиму воєнного стану спеціального дозволу без проведення аукціону за рішенням РНБО на підставі договору про управління активами, укладеного з АРМА.
Метою законодавчої ініціативи стала необхідність відновлення видобування газу та рідких вуглеводнів, припинення якого призведе до втрат, що дорівнюють мільярдам гривень.
Варто відмітити, що простій ПраТ «ВК «Укрнафтобуріння» має наслідком втрату щомісяця енергоресурсів, що видобуваються для забезпечення енергетичної безпеки України в такій кількості:
- природний газ - 47,3 млн кубічних метрів;
- конденсат – 3326 тонн;
- КГЛВ – 1903 тонн.
Прогнозовані показники на 2024 рік чистого прибутку ПрАТ «ВК «Укрнафтобуріння», який є джерелом формування доходів держави від управління активами, розрахунково із середніх показників діяльності товариства за 11 місяців 2023 року складали 6,5 млрд грн. Втрати місцевого та державного бюджету України від недоотримання надходжень через анулювання спецдозволу та діяльності за договором сягають 400 млн грн щомісячно.
Сьогодні органи влади мають демонструвати єдність! Захистити національні інтереси мають : РНБО України, Парламент, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування та правоохоронні органи.
Ми маємо не допустити продовження зупинки видобутку газу, адже це питання є критичним для України!
ДОВІДКА
Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище — належить до Талалаївсько-Рибальського нафтогазоносного району Східного нафтогазоносного регіону України. Найбільше в Україні розвідане родовище газу, запаси якого становлять 15 млрд м³
Родовище експлуатується з 1984 р.
28 листопада 2023 року колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду ухвалила постанову, якою анулювала ліцензію "Укрнафтобуріння" на видобуток вуглеводнів на Сахалінському родовищі.
Відтак, з 1 грудня 2023 року ПрАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» зупинило видобуток на Сахалінському родовищі.